מה שמאפיין את משפט העבודה בישראל הוא הרצון של המחוקק להגן על זכויות העובדים השכירים. זכויות אלו מוענקות לעובד מכח חוקי המגן והן קוגנטיות- משמע לא ניתן להתנות עליהן. העובד, אינו רשאי לוותר על זכויותיו וגם אם עשה זאת אין לכך תוקף חוקי.

אחד מהחוקים הסוציאליים הבולטים בדיני העבודה, הינו חוק שעות העבודה והמנוחה. חוק זה מסדיר את אורכו של יום העבודה, ואת השכר שישולם בגין שעות נוספות, כמו גם את החוקיות לגבי עבודה בימי מנוחה, כגון שבתות וחגים. חוקי המגן, מגדירים גם את הזכויות בכל הקשור להחזר נסיעות, ביטוח פנסיוני, תשלומים על עבודה בשבת, היעדרות מהעבודה, בגין אבל ועוד. ניתן למצוא היום מעסיקים רבים, אשר נוטים להפר זכויות אלו או את חלקן דבר המנוגד לחוק.
חוק הלנת שכר
הלנת שכר היא אחת הרעות החולות של המשק שבו מעסיקים מעקבים תשלומים לעובד. את הלנת השכר מחשבים כ- 5% מהשכר המולן בכל שבוע. בשנת 2009 התקבל תיקון לחוק הגנת השכר שנחשבת כעבירה פלילית שבגינה המעביד עלול להיות מוענש בקנס כספי מנהלי עד לגובה של 35,000ש"ח. את האכיפה מבצע משרד העבודה.
עו"ד מימון פאר- מומחה לדיני עבודה
לא כולנו מודעים לזכויותינו במקום העבודה, או שאנו מודעים רק לחלק מהזכויות שלנו. במידה ופגעו לכם בזכויות כעובדים במקום העבודה, אתם יכולים לפנות לעורך דין העוסק בדיני עבודה שיסייע לכם לקבל את מה שמגיע לכם.
עוה"ד מימון פאר מומחה בדיני עבודה ובעל עבר מרשים בתפקידים שונים ובכירים, שבהם כיהן, כגון: שליח ישראל לקהילה היהודית שבפיטסבורג- ארה"ב, לימד באוניברסיטת CMU וקידם תכניות חינוך ותרבות בקהילה היהודית. עוה"ד פאר, מכהן היום כיו"ר אמני ישראל מתאגדים הפועלת לקידום אמנים ואמנות ישראלית בארץ ובעולם.

---------------------------------------------------
למאמרים נוספים - כנסו לבלוג שלי