עו"ד מימון פאר מטפל בתביעות לירידות ערך

 

אנשים רבים אשר גרים בבניינים משותפים או בבתים פרטיים, מגלים כי עומד להיבנות מולם מרכז מסחרי, בניין משרדים או כביש ראשי. מרגע שנודע להם הדבר הם יבינו כי צפויה להם ירידה בערך נכסיהם ולכן, הם יגישו תביעות לירידת ערך. זוהי תביעת פיצוים לכל דבר ועניין ופיצויים אלה עשויים להגיע למאות אלפי שקלים מתוקף סעיף 197 לחוק התכנון והבניה. בחוק זה, ישנו סדר הקובע כי כאשר תכנית בנייה עירונית אושרה והיא לא במסגרת הפקעה שפוגעת בנכס שנמצא בתחומה או גובל אליה, רשאי בעל הנכס לקבל פיצויים מהוועדה המקומית.

בכל תכנית בנייה עירונית שמאשרת הוועדה לתכנון ובניה, על הוועדה לקחת בחשבון את הפגיעה הצפויה במקרים מסוימים לדיירים שהתוכנית עצמה, עשויה לפגוע הן באיכות חייהם והן בערך הנכסים אשר נמצאים בבעלותם. גם אישור על פיצול דירות עשוי להיות גורם אשר יגרום לירידת ערך הדירות הנמצאות בבניין מגורים, היות וישנו לחץ על התשתיות, צפיפות בחניית הבניין, בלאי במעלית הבניין ועוד. הפיצוי שיינתן במקרים של פגיעה בערכו של הנכס, ייערך באמצעות שומה הנערכת באמצעות שמאי מקרקעין ועל בעל הנכס, לצרף את השומה לתביעה שיגיש.

כיצד תבחרו עוד מומחה לענייני תביעות לירידות ערך.jpg

 

לאן מגישים את תביעות לירידות ערך הנכסים?

את תביעות לירידות ערך הנכסים שלכם, יש להגיש לוועדה המקומית שהיא זו שאישרה את תוכנית הבניה העירונית.

על הוועדה לדון בתביעה ולהחליט אם לקבל אותה או לדחות אותה על הסף. במידה והוועדה תקבל את התביעה, עליה יהיה לקבוע את גובה הפיצוי שמגיע לבעלי הנכס. אם הפיצוי אינו תואם לסכום שסבר הדייר או הדיירים סברו כי יקבלו, רשאים הצדדים למנות בהסכמה שמאי מכריע שמטרתו היא להכריע במחלוקות בין הצדדים שתכלול גם את סכום הפיצוי. במידה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה או השמאי המכריע, יחליטו לדחות את התביעה אם את כולה או אם בחלקה, רשאים בעלי הנכסים להגיש ערר לוועדת הערר לפיצויים ולהיטל השבחה תוך 45 יום מיום ההחלטה. על ההחלטה של וועדת הערר ניתן יהיה לערער בביהמ"ש לענייניים מנהליים .

הפיצוי שיינתן בתביעות אלה, ייקבע בהתאם לירידת הערך של הנכס באמצעות שומה של שמאי מקרקעין. על בעל הנכס יהיה לצרף כאמור לתביעתו את השומה. על השמאי מוטל יהיה להעריך את שווי הנכס לפני כניסתה לתוקף של התוכנית לבנייה עירונית ולאחריה. השמאי למעשה, יערוך אומדן משוער של הפיצוי. לדוגמא, אם אושר כביש ראשי סמוך לבניין המגורים או לנכס מסוג בית פרטי, על השמאי יהיה להעריך את השפעת המרכיבים של כביש סואן שעתה הוא סמוך לבית או לבניין המגורים על ערך הנכס. לעיתים יהיה צורך לשכור את שירותיו של מי שמומחה בנושא והכוונה היא אל עורך דין, המתמחה במקרקעין. אם מדובר על תביעה של כמה דיירים בבניין, יש לפנות אל עו"ד ייצוג דיירים בתמ"א 38, אשר מתמחה בכל הקשור לדינים הקשורים לבית משותף.

 

כיצד תבחרו עו"ד לתביעה ייצוגית של ירידת ערך הדירות בבניין?

בישראל ישנם מגוון רב של עורכי דין כגון עורך דין דיני עבודה, אשר דואג לזכויות העובדים, עו"ד לדיני משפחה כאשר ישנה בעיה של ירושה או בני זוג שמעוניינים להתגרש ולהסדיר את חלוקת רכושם, מזונות, הסדרי ראייה וכדומה. כאשר מדובר על תחום הנדל"ן יש להיעזר בעו"ד המתמחה במקרקעין ובתחום המנהלי, היות ויש להגיע לוועדה המקומית, למועצה באזור שבו קיים הבניין וכדומה. כדאי לקבל המלצות על עורך דין מחברים, מכרים או בני משפחה שהיו מרוצים משירותיו. גם ניסיון, שם ומוניטין של עו"ד מהווים תנאי חשוב לבחירה מוצלחת.

עו"ד מימון פאר, עוסק עשרות שנים במקצוע עריכת הדין בתחומים מורכבים כגון מקרקעין,  דיני עבודה הכוללים בין היתר ייצוג בתביעה על הטרדה מינית בעבודה ותחומים נוספים הקשורים למשפט מנהלי. עוה"ד פאר, הינו בעל שני תארים במשפטים ושני תארים במדעי המדינה. בשני העשורים האחרונים, עסק עוה"ד פאר בתפקידים בכירים ברשויות מקומיות בצפון והיה יועץ משפטי לראש מועצת קריית ביאליק וכיהן בתפקיד בכיר נוסף ברשות המקומית של קריית ים.

בתפקידיו השונים, עסק עוה"ד פאר בתחום ייעוץ משפטי למועמדים בבחירות שהוא תחום מורכב מאוד ובעל אחריות רבה. בין שאר עיסוקיו בתחום המשפטי, מרצה עוה"ד פאר בתוכנית הכשרה של השלטון המקומי בישראל בתחום הביקורת הציבורית ברשויות המקומיות.