הגשת התנגדויות לתוכניות בניה - עו"ד מימון פאר 

 

תכנית בנייה עירונית, הינה תכנית אשר מגדירה את המבנה והייעוד של השטחים בעיר ושכונותיה. לתכנית הבנייה העירונית, קיימת חשיבות רבה בקביעת ערכם של הנכסים והדירות וכן, איכות החיים בהם. אם קיים מבנה גבוה שמסתיר את הנוף והאוויר לדיירים, גן ילדים או בית ספר, אשר נבנה בסמוך לבנייני המגורים, ניתן יהיה להגיש התנגדויות לתוכניות בניה. בכדי שהתנגדות זו תצליח, יש להגיש אותה באופן מקצועי, מנומק וברור, באמצעות סיוע של עו"ד בעל ניסיון של שנים בכל הקשור אל דיני תכנון ובנייה. אין זה מפליא, כי דיירים רבים, מגישים התנגדויות לתב"ע, כאשר רמת החיים ואיכותם נפגעת בשל מבנים חדשים שמוקמים בצמוד לבנייני המגורים שמפריעים לדיירים ומורידים את ערך הדירות והבניין שבו הם מתגוררים.

יש לציין, כי בקשות לשינוי תכניות בנייה עירוניות, מוגשות באמצעות גופים שונים כגון: יזמים פרטיים או רשויות מקומיות והסיבות הן שונות כמו למשל, הפשרת קרקע חקלאית או שינוי ייעוד של אזור מסוים לתיירותי או לאזור מסחרי. תכניות לשינוי תכנית בנייה עירונית, תועברנה לידי הוועדות האחראיות והמפורסמות ברבים וזאת, בכדי להעניק לכל מי שמתנגד או נפגע משינויים אלה את האפשרות להציג את ההתנגדות בפני הוועדות תוך 60 יום מהפרסום. יש לדעת כי מדובר על טווח זמן קצר ביותר ויש לנקוט בפעולות מידיות שתכלולנה: הכנת תוכנית תכנון ובניה מפורטת שמנוהלת באמצעות משרד עו"ד בסיוע מהנדסים, שמאים ואנשי מקצוע נוספים בתחום זה.

 

בחירת עוד אשר ייצג את הדיירים בכל הקשור להתנגדויות לתוכניות בניה.jpg

 

מה נדרש להגשת התנגדויות לתוכניות בנייה?

אנו עדים לכך שעם השנים, כאשר הצפיפות בדיור גוברת בערים המרכזיות בארץ, ישנה עלייה בקרב דיירים בבנייני מגורים המוגדרים בחוק בתור בתים משותפים. דיירים שרואים עצמם כנפגעים מתוכנית הבנייה העירונית, הדיירים המתנגדים לתוכנית, חייבים לנמק ולצרף כל מסמך רלוונטי, חוות דעת מקצועית של מהנדס בניין וכל מה שיחזק את ההתנגדות באופן מוחשי יותר. תוכנית בניית עיר, מורכבת ממסמך הנקרא "תקנון" ומסמך נוסף הנקרא "תשריט" התקנון הוא מסמך משפטי שמפרט את הנושאים שנותרו לדיון לצורך אישור התוכנית והוראות לשימוש בקרקע לפי התוכנית.

שר הפנים, הוא זה שמעניק למספר גופים, את האפשרות להגיש התנגדויות לתוכניות בנייה, בכל עיר הכוללת גם את אגודת האדריכלים, החברה להגנת הטבע, אתרא קדישא, אדם טבע ודין ועוד. השלב הבא של וועדת הבנייה, הינו הזמנת המתנגדים שיביעו בפניה את הטענות. ההתנגדויות, תלויות באופן המקרה ובסוג הטענות. מדובר על עשרות התנגדויות שעל הוועדה לטפל בהן והיא זו שתחליט בסופו של דבר, אם לקבל את אותן התנגדויות באופן מלא או באופן חלקי ,ואפילו לדחות אותן על הסף. במידה וההתנגדות מתקבלת, יידרש מהגורמים שהגישו את התב"ע לפעול לתיקונם של אותם ליקויים, כי באפשרות הוועדה לבנייה, להעמיד את התוכנית לאישור נוסף של אותה תכנית בניה עירונית על ידי הוועדה לאחר תיקון הליקויים.

 

בחירת עו"ד אשר ייצג את הדיירים בבניין המשותף

מסתבר שישנם עוד מקרים שדורשים את מעורבותו של עו"ד לדיני מקרקעי הבקיא בנשאים מורכבים. לדוגמא, כאשר קיימת הצעה לדיירי הבניין לבצע חיזוק מבנים, או פינוי בינוי, יש למצוא עו"ד אשר מתמחה עם ייצוג דיירים בתמ"א 38, כך שיהיה לטובת הדיירים ויקיים משא ומתן עם החברה הקבלנית המעוניינת לבצע את הפרויקט. יש לברר לגבי זכויות הבנייה בבניין המגורים, מה התמורה לדיירים ואם היא משתלמת להם ולסכם מראש את התנאים, הביטחונות של החברה הקבלנית והכוונה היא לביטחונות כספיים של החברה הקבלנית המעוניינת בפרויקט, זמני התחלת וסיום הפרויקט ועוד.

יש למצוא עו"ד בקיא כדוגמת עו"ד מימון פאר. שהוא בעל תואר שני במשפטים ותואר שני במדעי המדינה. עוה"ד פאר, עוסק בכל הקשור למקרקעין ודיני עבודה, כאשר הוא פעל כעשרים שנה בעיריות השונות כעוזר האישי של ראש העיר קריית ביאליק וכן, הוא כיהן במגוון תפקידים בכירים. עוה"ד, אף מרצה בנושאים משפטיים וציבוריים שונים כגון: ביקורות ציבוריות ברשויות המקומיות, משפט עבודה פרטי וקיבוצי, סוגיות במשפט הישראלי ועוד. לעוה"ד פאר, ישנם המון לקוחות מרוצים מהטיפול המסור והמקצועי שהעניק להם בנושאים שונים ומורכבים בתחום המקרקעין כמו למשל: תמ"א 38, פיצול דירות, רישום בטאבו, חוזה רכישת נכס, השגות בארנונה ועוד.