עו"ד מימון פאר מתמחה בתחום התנגדויות לתב"ע

 

בישראל ישנם הליכים מסודרים לתכנון ובנייה אבל לעיתים, מגלים כי נעשו קיצורי דרך כגון  מבנה שעשוי לפגוע לדיירי הבניין הנמצא ממול באיכות חייהם. במקרים אלה, יש להגיש התנגדויות לתב"ע באמצעות עו"ד מקרקעין שמתמצא היטב בתחום זה. עוה"ד יאסוף מידע, באמצעות רשויות מקומיות אם הקמתו של המבנה, במסגרת תוכנית הבניה העירונית ואושרה תוכנית זו. יש לברר גם לגבי הוראות התוכנית לגבי שטח הבניה המותר, מספר הקומות שמותר לבנייה, מספר הדירות ועוד. עוה"ד ישווה ויבדוק את התכניות החדשות לתכנית המתאר העירונית, כך שיוכל לבצע התנגדות לכביש החדש שמתכננים לבנות או לבניין המגורים או מבנה שיפגום באיכות חייהם של הדיירים שאותם הוא מייצג.

אם פניתם אל עו"ד אשר יבצע עבורכם התנגדות לתב"ע, הוא לבטח יפנה אתכם תחילה לאנשי מקצוע אשר יצאו לשטח ויבדקו באמצעות הגרמושקה שהיא המפה של המבנה שבה קיים שרטוט מדויק של המבנה העומד להיבנות בקרבתכם. הבודקים המקצועיים יהדקו אם ישנה חריגה בבנייה כגון אם מותר לבנות באזור זה בניין בעל 7 קומות והתכנית היא של בניית בניין בן 11 קומות. במידה ותמצאנה חריגות או שהתכנית אינה מותרת, הרי שיש בידיכם טענה משמעותית אשר בכוחה לעצור את הבנייה. יש להגיש את ההתנגדות בכתב וחשוב לפרט היטב את הטענות והנימוקים ולנסח את הדברים באופן ברור בצירוף חוות דעת של מומחה.

עוד מימון פאר יסייע בכל הקשר להתנגדויות לתבע.jpg

 

התנגדויות לתב"ע ומתן צו הפסקה מנהלי

כמובן שכאשר תגלו על מבנה שעומד להיבנות בקרבתכם, זה קצת יהיה מאוחר אבל עדיין יש מה לעשות בנדון. די מהר תתחילו למצוא את עצמכם בתחילתו של מאבק לא פשוט שיש להיערך אליו בהתאם ולבצע מהלכים בהקדם. גם אם אושרה תכנית בנייה שלא במסגרת הפקעה שפוגעת בנכס המצוי בתחומה או שגובל אליה, רשאי בעל הזכות בנכס לקבל פיצויים מהוועדה המקומית ומדובר על תביעות לירידת ערך שיש עליהן פיצויים מהוועדה המקומית, בסך של מאות אלפי שקלים לדיירים שערך הנכס שלהם ירד בשל הבנייה הסמוכה, גם אם קיים אינטרס ציבורי לבנייה זו, למשל בנייה של ציר כביש מרכזי.

 

יש לציין כי התנגדויות לתוכניות בניה ותביעות שונות שמוגשות לוועדת הבנייה, ירתיעו את הוועדה, היות ומדובר על הוצאות לא מבוטלות כגון פיצויים גבוהים לדיירי הבניין הנמצא בסמוך לכביש או למבנה שהיא אישרה את תכנית בנייתו. עורך דין שעוסק בתחום המקרקעין, יבדוק עבור הדיירים את התוכנית לבנייה עירונית, כך שיוודא, כי לאחר שערך הבניין יעלה, במסגרת התחדשות עירונית, מה שיעלה את ערך הדירות ובניין המגורים בכלל, לא יקרה מצב אשר בו ייבנה בניין נוסף או ייסלל כביש שיוריד את ערך הבניין. אם התגלו חריגות באמצעות בדיקות מקצועיות של מהנדס בניין מטעם עוה"ד ודיירי הבניין, ניתן יהיה לקבל צו הפסקה מנהלי, אשר יעצור את הבנייה או את סלילת הכביש.

 

על הקשר בין פינוי בינוי  {תמ"א 38} להתנגדות תוכנית בנייה

כאשר תכנית תמ"א 38 לחיזוק מבנים של בנייני מגורים ישנים יצאה לדרך בערים צפופות , היא פתרה בעיות דיור לרבים אשר חיפשו מגורים נוחים במרכז העיר שלא היו לפני כן. תכנית זו אמנם שיפרה את מקורות הדיור אך עם הזמן, חברות קבלניות החלו בתכנית פינוי בינוי אשר מקורה הוא הרס הבניין כליל ובנייה של בניין מגורים גבוה בהרבה יותר. בניינים נמוכים הנמצאים בקרבה, עשויים לשכור את שירותיו של עורך דין תמ"א 38 שמתמחה היטב בתחום, כך שיוכל לסייע להם להפסקת הבנייה או שיוכל לתבוע בשמם את הוועדה לבניה בשל ירידת ערך הבניין בו הם מתגוררים. עו"ד מימון פאר מתמחה בדיני מקרקעין ובכל הקשור לתביעות מול וועדות בניה, רשויות מקומיות ועוד. עוה"ד פאר, הינו בעל תואר שני במשפטים ותואר שני במדעי המדינה ובמהלך 20 השנים האחרונות שימש כעוזרו של ראש עיריית קריית ביאליק וכן שימש כיועץ המשפטי בעיריית קריית ים. בין שאר השירותים שמעניק עוה"ד פאר ניתן למצוא גם סיוע בנושא חובות ארנונה, ייצוג בכל הקשור אל דיני עבודה וזכויות עובדים. בין שאר תפקידיו, משמש גם כמרצה מבוקש בתכניות הכשרה של השלטון המקומי בישראל, יחסי ציבור ומערכת תקשורת בישראל, משפט עבודה פרטי ומשפט עבודה קיבוצי וכן בסוגיות המשפט הישראלי.