במקרים רבים, הפסיקה קובעת לגבי התשובה לשאלה אם הייתה או לא הייתה הטרדה מינית בעבודה

 

ישנם לא מעט מקרים הנחשבים לגבוליים שהם בספק הטרדה אסורה וספק התנהגות קבילה. השאלה היא אן מעשים מסוימים נחשבים כהטרדה מינית או שמדובר על התנהגות שעשויה להיות אף לגיטימית? על פי ההקשר של המקרה, טיב היחסים בין הצדדים וסיבות שונות, כאשר כל מקרה לגופו. כאשר מוגשת תלונה על עובד שהטריד מינית עובדת אחרת או שמדובר על המנהל או הבוס, יש לבצע הליך הוגן וראוי, מה שיאפשר  למלין להעלות את טענותיו ולא למצוא עצמו עם כתם של הטרדה מינית שהוא מעשה פלילי ורישום פלילי, ללא עוול בכפו.

יש לזכור כי דין הטרדה מינית, עשוי להיות בין שנתיים לארבע שנים מעצר, תלוי במקרה. עצם תלונה שגויה במקרה כזה, עשויה למוטט את כבודו ופרנסתו של עובד. יש לדעת, כי רוב בתי המשפט בישראל, מתייחסים יותר למתלוננת ופחות מתייחסים למי שהוגשה כנגדו תלונה.

האפשרויות העומדות בפני נפגעות הטרדה מינית בעבודה

ישנן 4 אפשרויות למי שנפגעת הטרדה מינית בעבודה, והנפגעות עשויות לממש את כולן: תלונה במשטרה, תביעה לפיצוי כספי אם מהמלין או אם מהמעביד, תביעה לחזור לעבודה. בכל מקרה, מומלץ לפני כל נקיטת הליכים, להגיע אל עו"ד המתמחה בדיני עבודה ובפרט במקרים של הטרדה מינית. עוה"ד ישמע את הלקוח\ה ויחליט אם כדאי באמת לפתוח תיק נגדו ותביעה, אך לא לפני שישאל את השאלות הנכונות ותיעוד המקרה במלואו. יש לפנות לעו"ד מתאים בעל שם ומוניטין רב בתחום זה, כגון עו"ד מימון פאר העוסק מזה שנים רבות בתביעות הקשורות אל דיני עבודה הן במגזר הפרטי והן במגזר העסקי.

 
להטרדה מינית יכולים להיות ביטויים שונים. היא יכולה להתבטא באופן מילולי באמצעות הערות בעלות אופי מיני חוזרות ונשנות, וכן ביטויים פיזיים, כמו: מגע ללא הסכמה במסגרת אינטראקציה שאינה מינית. בעידן הטכנולוגי ניתן להחשיב גם הודעות שונות כהטרדה. 
 
לרוב, פעולה מסוימת תהפוך להטרדה רק לאחר שהמטריד נתבקש להפסיק ולא נענה. במקרים שבהם ההטרדה נעשתה במקום העבודה די בפעולה אחת כדי שזו תחשב להטרדה גם אם המוטרדת לא ביקשה להפסיק.  
כאשר מדובר במגע כפוי בחלקים בגוף הנחשבים למיניי גם אם מדובר בפעולה חד-פעמית יכול הדבר להיחשב להטרדה מינית.
 
במקומות עבודה קבע המחוקק רף גבוה יותר למעשה הטרדה, ואף קבע חובות למעסיק לפעול על מנת ליצור סביבה החפה מהטרדות מיניות. המעסיק חייב לקבוע נוהל לטיפול בהטרדות מיניות ולהדריך את העובדים. במקומות שמעסיקים מעל 25 עובדים יש חובה לקבוע תקנון, ולמנות ממונה שאליה ניתן לפנות במקרים של הטרדות. 
היערכות נכונה של מעסיקים יכולה למנוע אי נעימויות ותשלומי פיצויים במקרים של הטרדה מינית. 
 
טיפול בהטרדה מינית דורש רגישות גבוהה, והבנה טובה של הצדדים באירוע, כל פעולה יכולה להיות בעלת משמעות גדולה להמשך הטיפול בתיק, הן מבחינת הצד המוטרד והן מבחינת המעסיק ו/או המטריד.  
משרדינו מייצג עובדות שהוטרדו מינית, ומסייע למעסיקים ליצור סביבת עבודה מוגנת תוך עמידה בהוראות החוק למניעת הטרדה מינית.  
משרדינו ישמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה, יעוץ והכוונה בנושא. 
 

הטרדה מינית יכולה להיות עסק יקר למעסיק!!!


למעסיק אחריות על הטרדה מינית, שנעשתה במסגרת מקום העבודה גם אם הוא לא ידע עליה ולא היה מעורב בה!!!

מעסיקים משלמים בין 50,000 ל- 100,000 ₪ פיצויים על הטרדות מיניות, שנעשו ע"י עובדים במקום העבודה, וזאת רק כי לא נערכו נכון ולא פעלו בהתאם לחוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח-1998. 
על מנת להגן על עצמך מתביעות בגין הטרדות מיניות, שנעשו במסגרת מקום העבודה שבבעלותך, ולהימנע מתשלום פיצויים של עשרות אלפי שקלים, נדרשות מספר פעולות פשוטות. 
משרדינו ישמח לסייע לך בהגנה על העסק שלך מפני תביעות
לקביעת פגישת ייעוץ חייג: 050-5665505